Terrarystyka Terrarium - zajrzyj na aktualne, codziennie odwiedzane forum dyskusyjne!


Zanim kupisz

Zanim kupisz

Przed decyzją kupna boa dusiciela należy poważnie się zastanowić. Przede wszystkim trzeba być świadomym swojego wyboru oraz nie kupować węża, bo taką mamy zachciankę. Niestety zdarza się, że węże jak i inne gady kupowane są przez chwilowe zauroczenie lub w przypadku młodszych właścicieli przez wymuszenie zakupu na rodzicach. Wąż kupiony w takich okolicznościach zwykle po pewnym czasie jest zaniedbywany lub nawet już niechciany i nie wiadomo co z nim zrobić.

Od naszej strony...

Osoba, która decyduje się na zakup żywego stworzenia powinna zdobyć choćby podstawową wiedzę na jego temat, bo jak możemy gadowi zapewnić poczciwy byt jeśli nie znamy jego potrzeb?

Niewłaściwe jest również kupowanie zwierzęcia, a potem zbieranie informacji na jego temat - niewykluczone wówczas, że np. nie mamy odpowiednio dużej przestrzeni dla niego. Podstawowa wiedza może nas także uchronić przed kupnem chorego węża, z którym na pierwszy rzut oka jest coś nie tak. Jednak skąd ma to wiedzieć kupujący, który pierwszy raz widzi boa dusiciela i od razu go kupuje.

Podczas oględzin zwróćmy szczególną uwagę na skórę naszego przyszłego pupila, czy nie ma blizn i zadrapań, pozostałości po wylince oraz czy łuski nie są postrzępione, sylwetkę i krągłe kształty, czy oczy i otwór odbytniczy są czyste, czy w jego otoczeniu lub na nim nie występują żadne pasożyty zewnętrzne. Kiedy wszystko wygląda dobrze weźmy go na ręce - powinien być ciekawski, badać nas i wszystko wokoło swoim językiem. Apatycznie zachowujący się gad może nie być okazem zdrowia. Jeśli zauważyliśmy coś podejrzanego zastanówmy się nad jego zakupem, porozmawiajmy ze sprzedającym i nie kupujmy węża na siłę.

Kolejnym ważnym punktem przy zakupie jest odpowiedź na pytanie - czy jesteśmy w stanie zapewnić gadowi odpowiednią przestrzeń? - oczywiście z myślą o dorosłym osobniku. Trzeba sobie zdawać sprawę, że młodziutki zaledwie 50cm boa może w rok urosnąć nam do ponad 1 metrowego węża, a w dalszej przyszłości do ponad 2 metrowego gada. Dusiciele te mogą żyć 20 lat i dłużej, a ich waga może przekraczać 10kg.

Pomieszczenie dla niego powinno być przygotowane jeszcze przed zakupem. Oczywiście w przypadku kupna młodego boa, zbiornik nie od razu musi być tak duży jaki jest wymagany dla dorosłego węża, ale zawsze odpowiedni do jego rozmiarów.

Pamiętajmy, że wąż aby prawidłowo funkcjonować musi spożywać pokarm w dostatecznej ilości. Dowiedzmy się przed jego zakupem czy mamy w okolicy sklep zoologiczny lub hodowlę gryzoni. Jeśli tak to kolejnym punktem jest sprawa finansowa, za którą kryje się elektryczność. Stanowi ona niezbędne dla węża źródło ciepła np. żarówki czy maty grzewcze. Zawsze jest to dodatkowy wydatek (przy większej ilości węży wcale niemały), na który z góry powinniśmy być przygotowani nabywając zwierzę. Jeśli mamy warunki i chęci sami możemy pokusić się o hodowlę zwierząt karmowych. Czas na to poświęcony zwróci się w postaci mniejszych nakładów finansowych na utrzymanie naszego węża.

Nie wspomniałem jeszcze o sytuacji, w której nasz pupil potrzebować będzie opieki medycznej, której większość z nas nie potrafi mu zapewnić samemu.Należy zorientować się czy mamy w swoim zasięgu weterynarza znającego się na zwierzętach egzotycznych. Jest on niejednokrotnie jedynym ratunkiem dla naszego boa, gdy ten potrzebuje pomocy lekarskiej.

W celu uniknięcia problemów już na samym początku naszej przygody z dusicielami najlepiej kupować je ze sprawdzonych źródeł (znany i poważany hodowca, dobry sklep). Istotnym elementem jest pochodzenie węża czyli gdzie został urodzony. Najlepiej, gdy kupiony okaz urodził się w hodowli (ang. CB - Captive Bred). Osobniki odłowione z natury (ang. WC - Wild-Caught) i przetransportowane do nas są zazwyczaj trudniejsze w utrzymaniu przez zupełne nieprzystosowanie się do życia w niewoli. Zanim jednak trafią w nasze ręce muszą przebyć niełatwą drogę, której towarzyszą stres i nieodpowiednie warunki. W połączeniu z obecnością u nich pasożytów wewnętrznych pozyskanych z natury, ich system odpornościowy jest naprawdę słaby. Wiele z nich kończy swój żywot już podczas transportu. Węże odłowione z natury przeznaczone powinny być jedynie dla zaawansowanych hodowców, którzy będą umieli zachować je przy życiu. Można pomyśleć - czemu oni utrudniają sobie sprawę nabywając takie osobniki, a przecież tyle boa dusicieli jest w sprzedaży „stacjonarnej”. Odpowiedź jest prosta - zależy im na boa czystej krwi z określonej lokalizacji, a niestety większość sprzedawanych węży to krzyżówki różnych podgatunków z różnych terenów.

Kolejnym zagadnieniem jest niebezpieczeństwo jakie może nieść ze sobą posiadanie boa dusiciela. Niejednokrotnie słyszeliśmy w mediach o bezmyślności trzymania różnego typu węży przez ludzi - większość takich spraw miała jednak związek z wężami jadowitymi, którymi boasy na pewno nie są. Wiele sytuacji było także nad wymiar opisanych w sposób „bajkowy”. Czy jednak węże te mogą zagrażać naszemu zdrowiu lub życiu? Tak, uważam że jest takie ryzyko. Boa dusiciel jest potężnym i silnym wężem, więc dorosły, bardzo duży i nietypowo agresywny osobnik może być niebezpieczny. Nie należy lekceważyć jego siły i zdolności jako drapieżnika. Nieprzyjemne kontakty z boa dusicielami głównie spowodowane są lekkomyślnością człowieka, choć o poważniejszych zranieniach nigdy nie słyszałem. Taki wąż na pewno nie nadaje się do obcowania z małymi dziećmi, kiedy nikt się nimi nie opiekuje, ale jak najbardziej polecam go początkującym terrarystom.

Od strony sprzedającego...

Sprzedawca zrobi na nas dobre wrażenie, jeśli będzie umiał powiedzieć coś więcej o oferowanym wężu. Jego wiedza często zależy od tego czy jest on przypadkowym sprzedawcą w przypadkowym sklepie zoologicznym czy hodowcą specjalizującym się w określonym gatunku węży np. boa dusicielach. Doświadczony hodowca jest dla nas dobrym źródłem informacji tak przed zakupem węża, jak i po. Przyjazny i chętnie udzielający rad będzie z pewnością powodem, aby polecić go innym.

Pytajmy go o wszystko: pochodzenie, wiek oraz przeszłość gada. Poprośmy go aby jeśli to możliwe pokazał nam parkę rodziców węża, którym jesteśmy zainteresowani, wówczas jeśli kupujemy małego wężyka mamy perspektywę jak może wyglądać nasz przyszły boa. Nabycie młodego osobnika daje nam pełną kontrolę nad jego rozwojem i nie mamy wątpliwości co do jego przeszłości.

Co jeszcze wyróżnia kupno gada od prywatnego hodowcy niż ze sklepu? Te drugie źródło naraża węże na stres i często nieodpowiednie warunki. Zwykle hodowcy bardziej dbają o dobrobyt swoich pupili, a miejsce gdzie trzymane są gady jest często najczystszym miejscem w całym domu.

W świetle prawa...

Podczas zakupu powinniśmy otrzymać dokument potwierdzający legalność pochodzenia węża. W świetle prawa jest on nam niezbędny, aby zgłosić naszego gada do rejestru krajowego ze względu, iż boa dusiciel znajduje się w II zalączniku Konwencji Waszyngtońskiej. Należy to zrobić w ciągu 14 dni od daty zakupu gada.

Pamiętajmy, że boa dusiciel jest żywą istotą i należy mu zapewnić jak najlepsze warunki i dbać o niego do jego ostatniego tchnienia. Jeśli stwierdzasz, że nie jest to zajęcie dla Ciebie, sprzedaj lub oddaj gada w dobre ręce ale nigdy nie wyrzucaj!